Društvena pravednost

Društvena pravednost i dostojanstven život svih građana i građanki

Sačuvat ćemo i unaprijediti ključne poluge socijalne države – odgoj i obrazovanje, socijalne usluge, stanovanje i zdravstvo. Modernizirat ćemo javnu infrastrukturu i obraniti javna dobra i usluge od privatizacije i deregulacije. Brinut ćemo o pravima manjina, koje ih ne mogu ostvariti ako se većina za njih ne pobrine. 

Svim građankama i građanima našeg grada omogućit ćemo jednak pristup obrazovanju, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti. Nećemo dopustiti da mogućnosti pojedinca budu umanjene zbog spola, vjere, dobi, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta, porijekla, nacionalnog identiteta, visine prihoda, zdravlja ili invaliditeta. 

Stambenom politikom do priuštivih stanova razvojem javnog stambenog fonda

Gradsku stambenu politiku smatramo jednim od stupova društvenog razvoja zajednice. Izradit ćemo dugoročnu strategiju koja će osigurati pravo na dom budućim naraštajima. Nedostatne, kratkoročne i disperzirane mjere koje su građanima Pule na raspolaganju u posljednjih dvadesetak godina ne pokazuju rezultate i generiraju sve ozbiljnije ekonomske i demografske probleme. Cijena kvadrata stana na području Pule je u posljednje 3 godine porasla za 16%, a pronaći stan za cjelogodišnji najam prava je lutrija.

Smatramo promašenom politiku sufinanciranja kamata na stambene kredite koja omogućava da javni novac završi kao profit banaka umjesto da se taj novac ulaže u izgradnju i adaptaciju javnih priuštivih stanova za najam.

Naš prioritet bit će javna i neprofitna izgradnja odnosno razvoj javnog stambenog fonda jer Grad za to ima zakonske i financijske mogućnosti. Strategijom upravljanja imovinom u vlasništvu Grada Pule tvrditi ćemo opseg povećanja javnog stambenog fonda za svaku godinu. Cilj je dosegnuti 15% javnog stambenog fonda do 2035. godine, što odgovara prosjeku zemalja EU. Cilj se postiže promišljenom politikom upravljanja nekretninama te zakonskim alatima koji su gradskoj vlasti dostupni poput, npr., proglašenja prava prvokupa za nekretnine. Bogatim javnim stambenim fondom Grad je u poziciji sprječavati špekulacije nekretninama i kontrolirati cijene najma za stanovanje. 

Promišljenom stambenom politikom usklađenom s Europskom stambenom poveljom i Odlukom Europskog parlamenta o stanovanju i regionalnoj politici, Grad Pula može kvalitetno i efikasno rješavati probleme stambenog pitanja mladih, ugroženih skupina, deficitarnih ili visokoobrazovanih kadrova nužnih za razvoj grada.  

Briga za starije članove društva 

Naša vizija društvenog razvoja uključuje brigu o starijim osobama odnosno njihovo uključivanje u ekonomski, društveni i kulturni život. Integracija svih članova zajednice naše je strateško opredjeljenje jer niti jednu kategoriju građana ne vidimo kao problem već kao razvojni potencijal. Velike su mogućnosti uključivanja starijih sugrađana u gradske službe i aktivnosti. To je jedan od načina rješavanja njihove nepovoljne ekonomske situacije, ali i izoliranosti i samoće. Prostorije mjesnih odbora jedna su od mogućnosti organiziranja sadržaja, a volontiranje jedan od oblika aktiviranja umirovljenika (volontiranje povećava osjećaj vlastite vrijednosti i osnažuje). Stariji imaju iskustvo, različite kompetencije, više slobodnog vremena i potrebu da ostvare svoj altruizam.

Socijalizaciju osoba iznad 55 godina podržat ćemo pokretanjem otvaranja “Sveučilišta za treću životnu dob” u Puli, na kojem će se nuditi neformalni oblici obrazovanja radi podizanja motivacije i uključivanja i društveni život. 55+ program na riječkom Sveučilištu, naprimjer, nudi znanja iz umjetnosti, povijesti, informatike, hortikulture i mnoga druga, a osim glavnih programa, tijekom cijele godine organiziraju se jednokratna predavanja s različitim temama. Mogućnost cjeloživotnog obrazovanja mora biti dostupna svima, pa cijena mora biti simbolična. 

Činjenica je da su umirovljenici danas u značajno goroj ekonomskoj situaciji od ostalih dobnih skupina. Podršku ćemo im pružiti i naknadom za troškove režija, isplatom božićnice, besplatnim javnim prijevozom, besplatnim kartama za kino, potporom za smještaj u domove, plaćanjem dopunskog zdravstvenog osiguranja i na druge načine. Posebnu pažnju posvetit ćemo mjerama pomoći u kući (dostavljanjem toplih obroka, ali i poslova poput cijepanja drva, odlaska u ljekarnu, čišćenja dvorišta i sličnih poslova), kako bi svima koji to žele omogućili ostanak u vlastitom domu.  Mnogi naši stariji sugrađani ne znaju za svoja prava niti su se u mogućnosti samostalno za njih pobrinuti. Zato ćemo formirati gradsku službu za koordinaciju koja će u direktnom kontaktu s njima i u suradnji sa svim nadležnim službama pomagati da stariji i nemoćni ostvare svoja prava i dobiju potrebnu skrb. Cijelu ćemo zajednicu nastojati solidarizirati i ciljanim kampanjama na tu temu.

Pokrenut ćemo projekt izgradnje dostojanstvenog doma za starije i nemoćne za koji se neće čekati red jedno desetljeće. Izgradnjom doma osigurat ćemo nova radna mjesta za stanovnike Pule, kao i suradnju s lokalnim malim poduzetnicima. 

Naš je cilj da postanemo primjer najbolje prakse brige o starijim sugrađanima u državi.

Puno i učinkovito sudjelovanje u društvu osobama s invaliditetom

Konvencija UN-a o pravima osoba s invaliditetom ističe kako je invaliditet razvojni proces te da nastaje kao rezultat međudjelovanja osoba s invaliditetom i prepreka koje proizlaze iz stajališta njihove okoline te iz prepreka koje postoje u okolišu, a koje onemogućavaju njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj razini s drugim ljudima. 

Podržavat ćemo inicijative i programe za poboljšanje životnih, radnih i socijalnih uvjeta osoba s invaliditetom i njihovih obitelji i koristiti njihove prijedloge u daljnjim aktivnostima Grada kako bi se povećala participacija u svim odlukama koje se tiču poboljšanja dostupnosti i druge mjere. Bit ćemo  aktivni dionici u senzibilizaciji javnosti za potrebe osoba s invaliditetom i poboljšanju razine njihove uključenosti u širu društvenu zajednicu. Uz intenziviranje dostupnosti i pristupačnosti svim javnim uslugama, radit ćemo na osiguravanju specijaliziranih usluga koje pospješuju ostvarenje ustavnih prava osobama s invaliditetom.

Podrška nacionalnim manjinama 

Prava i slobode ljudi da se izjasne kojoj nacionalnoj manjini pripadaju jedan je od temelja svakog demokratskog sustava i vladavine prava. Etnička i multikulturna raznolikost i duh razumijevanja, uvažavanja i tolerancije doprinose promicanju razvoja svake lokalne zajednice.

Pula je grad s bogatom multikulturalnom povijesti i njezini građan/ki su bez obzira na vlast, oduvijek stremili tolerantnom društvu. 

Podupirat ćemo rad vijeća nacionalnih manjina i njihovo intenzivnije uključivanje u lokalnu zajednicu. Različitost identiteta vidimo kao plodno tlo za stvaranje i realizaciju novih ideja koje će naš grad izvući iz stagnacije. Naša podrška se neće svoditi na ceremonijalno djelovanje, već ćemo s entuzijazmom dočekati inicijative koje dolaze iz redova pripadnika nacionalnih manjina te ćemo, kao grad, biti otvoreni za suradnju s drugim gradovima, regijama i državama. 

U skladu s našim viđenjem gradova kao centrima ljudskih aktivnosti i društvenih promjena. težit ćemo bratimljenju s ostalim gradovima koji u suradnji vide priliku za međusobnu tehnološku, ekonomsku, kulturnu, sportsku i intelektualnu razmjenu i nadogradnju. U tome svakako vidimo vijeća i udruge nacionalnih manjina kao pouzdane i motivirane partnere.

Rodna ravnopravnost u praksi

Na našim će izbornim listama biti podjednak broj žena i muškaraca, što smo dokazali istim rodnim omjerom u inicijativnom odboru Možemo Pula. Nastavit ćemo ohrabrivati javni angažman žena kroz sudjelovanje u politici i uklopiti perspektivu rodne ravnopravnosti u institucionalne mehanizme i aktivnosti, naročito u odgoju i obrazovanju, gdje postoji pokušaj reafirmacije neokonzervativizma.  Osvještavat ćemo javnost i onemogućavati neizravnu diskriminaciju u praksama koje se čine rodno neutralnim, a u stvarnosti stavljaju muškarce ili žene u nepovoljniji položaj.  Svojim ćemo    djelovanjem biti motivacija svim ženama u protivljenju  patrijarhatu i njegovih praksama.

Za nasilje prema ženama i nasilju u obitelji – nema tolerancije!

Grad Pula prijatelj LGBTQI+ osoba

LGBTQI+ osobe susreću se s brojnim problemima poput nasilja u privatnom i javnom prostoru zbog seksualne orijentacije, spolnih karakteristika, rodnog identiteta i/ili rodnog izražavanja. Stoga ćemo se zalagati za izjednačavanje njihovih prava u svim domenama života. Organizirat ćemo obrazovanje za gradske službenike i obrazovne radnike o  temama i problemima LGBTQI+ osoba, posebno tinejdžera. Poticat ćemo  i osnaživati samoorganizirane LGBTQI+ inicijative i organizacije civilnog društva i poticati njihove kulturne programe. Kako bismo pružili javnu potporu koja je do sada izostajala, na internetskim stranicama Grada Pule objavit ćemo upute za sklapanje životnih partnerstava s opisom procedure, potrebnim ispravama, troškovima i drugim posebnim informacijama.  Grad Pula postat će prijatelj LGBTQI+ osoba. 

Osigurati mladima sredstva za sudjelovanje u društvu

Dat ćemo priliku mladim osobama da ostanu u Puli, da vide svoju budućnost u svom gradu, da svoje ideje provedu u djelo i egzistenciju osiguraju i van turističke sezone. 

Mladi u Puli ne vjeruju Gradu, osjećaju da ih se ne pita dovoljno te da nemaju ni utjecaj na promjene u svojoj zajednici ni utjecaj na politike i ne postoje ciljane mjere kojim bi se ti problemi mogli riješiti.  Stambena politika presudna je za priuštivost stanovanja mladima, o čemu se govori u istoimenom poglavlju. Stambena problematika posebno pogađa mlađe generacije. U izmijenjenim okolnostima tržišta rada mladi su u nemogućnosti dostupnim javnim programima i unutar ponude na tržištu ostvariti priliku za sustavno rješavanje vlastitog stambenog pitanja: između 70 i 80 posto mladih u RH u dobi od 18 do 34 godine još živi s roditeljima. Na taj im je način onemogućena emancipacija. Mladi su u posebno lošem položaju i na tržištu rada. Većina ih započinje raditi u odnosima definiranim kratkoročnim ugovorima, u sezonskim, agencijskim i drugim oblicima nesigurnih radnih uvjeta. Studentski  je rad praktički nereguliran, a umjesto da bude izvor džeparca ili da služi da stjecanje praksa, on je zamjena za nedostatne mjere socijalne države. Obrazovanje mora biti ne samo besplatno nego i dostupno, što ono nije ako studenti moraju raditi da bi mogli studirati. Nismo oni koji samo pričaju o mladima već oni koji pričaju s mladima te zajedno s njima nude rješenja za bolji položaj mladih u društvu. Svi mladi moraju imati jednaku mogućnost zapošljavanja na radnim mjestima koje raspisuje Grad ili gradske tvrtke, bez obzira na pripadnost stranci i klijentelističkoj mreži. Ohrabrivat ćemo i pomagati mladima da postanu aktivni i autonomni građani poboljšanjem politike u svim sektorima od važnosti za mlade. Mladi ne samo da bi trebali sami krojiti svoj život, nego bi trebali pridonositi i pozitivnim promjenama u društvu te ćemo ih stoga  poticati da aktivno sudjeluju u kreiranju gradskih politika. Posebno loš segment pulske stvarnosti je i nedostatak zabavnih sadržaja za mlade, te ćemo ih stoga ohrabrivati na predlaganje ideja.

Snažno civilno društvo 

Razvijeno civilno društvo mjerilo je demokratičnosti društva i pretpostavka za djelotvorno uključivanje građana u odlučivanje. Gradska uprava koja služi svojim građanima surađuje s civilnim društvom u oblikovanju javnih politika. Zato ćemo unaprijediti savjetovanje s organizacijama civilnog društva (OCD) u kreiranju javnih politika i osigurati transparentan i djelotvoran sustav financiranja i podrške njihovim projektima i programima na temelju zajednički utvrđenih prioriteta. Suradnja s OCD-ima na svim područjima djelovanja ima veliki potencijal za pozitivne promjene i društveni i ekonomski razvoj. Posebnu ćemo pažnju stoga posvetiti informiranju i educiranju OCD-a o postupcima javnih savjetovanja i njihovom animiranju za sudjelovanje u oblikovanju gradskih prioriteta i odluka.  Jedna od uloga OCD-a je i kritički osvrt na javne politike, pa ćemo osigurati da budu i ostanu korektiv vlasti bez straha od gubitka financijske i drugih vrsta podrške. Civilno društvo je široko i raznoliko polje društvenih pokreta iz kojih smo mi, kao stranka, nastali i nastaviti ćemo se oslanjati na njih vodeći se našom maksimom – “jednom nogom na ulici, drugom u institucijama” .

Mi znamo da se svaka kuna uložena u rad OCD-a  na području sloboda, jednakosti, nacionalne ravnopravnosti, mirotvorstva, socijalne pravda i pružanja socijalnih usluga, poštivanja prava čovjeka, očuvanja prirode i okoliša, vladavina prava i participativne demokracije  vraća višestruko!

Briga o napuštenim životinjama  

Zbrinjavanje napuštenih životinja, oglašavanje za udomljavanje i edukacija stanovništva obaveza je Grada. Mi ćemo se pobrinuti da se poštuju sve zakonske obveze brige o napuštenim životinjama, te ćemo subvencionirati kastraciju pasa i mačaka. To ćemo učiniti samostalno i u suradnji s udrugama za zaštitu životinja. Dok jedni daju sve od sebe kako bi pomogli napuštenim životinjama, drugi ne kastriraju svoje životinje i njihove potomke odbacuju, prepuštajući ih na teret i brigu skloništa, udruga za zaštitu životinja i empatičnih pojedinaca i stvarajući velike probleme. Uložit ćemo napore za podizanje svijesti svih na razinu kada će praksa ne-kastriranja i odbacivanja štenaca i mačića i napuštanja odraslih životinja biti nezamisliva. Do tada ćemo osigurati da svaka napuštena životinja bude zbrinuta, registrirana i dati joj priliku da nađe dom putem redovitih kampanja za udomljavanje umjesto kupnje životinja.